Rajska77

Inwestuj w apartamenty i odzyskaj VAT!

Każdy inwestor nabywający apartament, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w urzędzie gminy, czy też nie, jest uprawniony do pełnego odliczenia podatku VAT.
Nabywając Apartament, inwestor ponosi tylko koszt wartości netto apartamentu.
DLA OSÓB FIZYCZNYCH

Ważna informacja dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług [dalej: „Ustawa VAT”], w zakre- sie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Należy przy tym podkreślić, że wykonywanie opodatkowanych czynności najmu w niewielkiej skali nie musi wiązać się z obowiązkiem rejestrowania działalności gospodarczej, o której mowa w Ustawie z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. W Państwa przypadku najem Apartamentu nie powinien się zatem łączyć z takim obowiąz- kiem.
Warunkiem uzyskania przez Państwa zwrotu VAT jest używanie przedmiotowych apartamentów w całości do wykonywania czynności opodatkowanych stawką podatkową VAT w wysokości 23% (najem), nie zaś na własne potrzeby.
Wykorzystywanie Apartamentu częściowo na własne potrzeby spowoduje obowiązek odrębnego określenia czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia oraz czynności, w stosunku do których brak prawa do odlicze- nia i przyporządkowania im odpowiednich kwot podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości. Oznacza to, że nie byliby Państwo wówczas uprawnieni do odliczenia całego podatku VAT.
WAŻNE!
Dla celów odliczenia VAT rekomendujemy wykorzystanie apartamentu w całości na cele czynności opodatkowanych w postaci najmu.
INSTRUKCJA

Instrukcja ubiegania się o zwrot VAT

Aby skorzystać z prawa do odliczenia VAT przy zakupie apartamentu, powinni Państwo:
1. Zarejestrować się w charakterze czynnego podatnika VAT. W tym celu, zgodnie z art. 96 ust. 1 Ustawy VAT, konieczne będzie złożenie w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca wykonywania czynności podlegają- cych opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. W przypadku, gdy najem apartamentu będzie stanowił jedyną działalność podlegającą opodatkowaniu VAT, podmiotem właściwym dla złożenia VAT-R będzie naczelnik urzędu skarbowego w danej miejscowości. Jako datę rezygnacji z prawa do zwol- nienia od opodatkowania VAT (pole nr 38) należy wskazać datę wpłaty pierwszej zaliczki na zakup apartamentu lub datę podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży apartamentu (w zależności od tego, która z nich przypada wcześniej).
2. Ujmować, zgodnie z art. 109 ust. 3 Ustawy VAT, otrzymane od sprzedawcy apartamentu faktury dokumen- tujące kolejne wpłaty na zakup apartamentu (na których uwidoczniony będzie NIP podatnika) w rejestrze zakupów VAT.
3. Wystawiać faktury VAT dokumentujące należności z tytułu czynszu najmu i ujmować je w rejestrze sprzedaży VAT.
4. Składać, zgodnie z art. 99 ust. 1 Ustawy VAT, deklaracje VAT, w których wykażą Państwo wartość podatku na- leżnego i naliczonego. Zasadą jest składanie deklaracji VAT-7 w okresach miesięcznych, w terminie do 25 dnia następnego miesiąca. Informujemy, że zgodnie z art. 99 ust. 2 Ustawy VAT, mają Państwo również możliwość wyboru kwartalnej metody rozliczeń. W przypadku, gdy rozpoczynając działalność, zdecydowaliby się Państwo na metodę kwartalną, do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli Państwo wykonywa- nie czynności opodatkowanych, powinniście złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze kwartalnej metody rozliczeń.
5. W deklaracji podatkowej mogą Państwo:
a) obniżyć kwotę podatku należnego z tytułu dokonanej w danym miesiącu (kwartale) sprzedaży o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia apartamentu (w praktyce: do czasu wystawienia pierwszej faktury z tytułu czynszu najmu, takiej możliwości nie będzie);
b) przenieść nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym na kolejne okresy rozliczeniowe
c) złożyć wniosek o zwrot nadwyżki podatku naliczonego VAT.
Zgodnie z art. 87 Ustawy VAT, zwrot VAT na rachunek bankowy podatnika następuje:
a) w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika, gdy podatnik wykonał w okresie rozliczeniowym czynność opodatkowaną (w przypadku, gdy zasadność zwrotu będzie wymagała dodatkowego zweryfikowania naczelnik urzędu skarbowego może ten termin wydłużyć)
b) na wniosek podatnika, w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji, jeżeli kwoty podatku naliczonego, wykaza- ne w deklaracji podatkowej, wynikają m.in. z faktur dokumentujących należności, które zostały w całości zapłacone;
c) w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika, gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczenio- wym czynności opodatkowanej.
W praktyce zatem, muszą się Państwo liczyć się ze 180-dniowym terminem zwrotu VAT bądź też zdecydować się na prze- niesienie nadwyżki na kolejne okresy rozliczeniowe. Będzie to korzystne zwłaszcza w przypadku, gdy dokonają Państwo rejestracji w charakterze podatnika VAT na krótko przed przewidywanym otrzymaniem pierwszego czynszu najmu.
DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

OSOBY FIZYCZNE PROWADZĄCE DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

Osoby nabywające Apartament, które prowadzą już działalność gospodarczą i mają status podatnika VAT czynnego, odliczają VAT z tytułu wydatków poniesionych na jego zakup w miesiącu (kwartale) otrzymania dokumentującej te wydatki faktury, według metodologii przedstawionej powyżej w odniesieniu do osób nieprowadzących działalności gospodarczej zarejestrowanej w urzędzie gminy.
Osoby, które prowadząc działalność gospodarczą, korzystały do tej pory ze zwolnienia od opodatkowania VAT, o któ- rym mowa w art. 113 Ustawy VAT, w celu uzyskania zwrotu VAT od nabycia Apartamentu, będą zobowiązane do rezy- gnacji z tego zwolnienia i złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Zgodnie z art. 113 ust. 4 Ustawy VAT warunkiem rezygnacji ze zwolnienia jest złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego zawiadomienia przed początkiem miesiąca, w którym nastąpi rezygnacja ze zwolnienia. Zawiadomienie o rezygnacji ze zwolnienia należy zatem złożyć przed początkiem miesiąca, w którym nastąpi wpłata pierwszej zaliczki, najlepiej przed podpisaniem przedwstępnej umowy sprzedaży apartamentu.
WAŻNE!
W przypadku rezygnacji ze zwolnienia, będą Państwo zobowiązani do naliczania podatku VAT od całej dokonywanej przez Państwa w ramach działalności gospodarczej sprzedaży, nie tylko wynikającej z najmu apartamentu.
Odliczenie podatku VAT od zakupionego apartamentu możliwe będzie poprzez:
a) pomniejszenie, zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, kwoty podatku należnego wynikającego ze sprzedaży opodatko- wanej w danym okresie rozliczeniowym o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie Apartamentu;
b) w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym będzie wyższa od kwoty podatku należne- go, zgodnie z art. 87 ust. 1 Ustawy VAT, mają Państwo prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub zwrotu podatku VAT na rachunek bankowy.